admin 1 stycznia, 2022

Kolizja drogowa bardzo często wiąże się nie tylko z zarysowaniem lakieru, ale także wgnieceniem karoserii. Naprawiając takie uszkodzenia, można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wymiana całego elementu na nowy, drugim wypełnienie wszelkich ubytków szpachlą samochodową.

Czym jest szpachla samochodowa i kiedy się ją stosuje?

Szpachla https://www.dlalakierni.pl/szpachle-samochodowe służy do wypełniania wszelkich ubytków powstałych na skutek zagięcia powierzchni metalowej i plastikowej. W ofercie sklepów można znaleźć różnego typu preparaty wzbogacone włóknem szklanym czy pyłem aluminiowym. Wybór konkretnego rozwiązania zależny jest od tego, jak duży jest nasz ubytek i na jakiej powierzchni się znajduje

Uniwersalna szpachla samochodowa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto dobierać ją pod kątem wykorzystania na konkretnej powierzchni. Takie podejście sprawi, że uzyskamy trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne wypełnienie.

Jak naprawić karoserię wykorzystując szpachlę samochodową?

Powierzchnia, na którą zamierzamy nakładać szpachlę, musi być odpowiednio przygotowana. Oczyszczenie z korozji i odtłuszczenie jest więc podstawą, która pozwala uzyskać dużą trwałość. Szpachle samochodowe nakłada się specjalną pacą z dbałością, by jak najlepiej odwzorować powierzchnię sprzed uszkodzenia. Oczywiście kolejnym etapem jest szlifowanie, ale już w momencie nakładania, warto zadbać, by całość zbliżona była kształtem do oryginału.

Po całkowitym wyschnięciu można przystąpić do szlifowania. Wykonuje się je specjalnymi maszynami polerskimi lub w warunkach domowych, papierem ściernym umieszczonym na twardym klocku lub pacce do szlifowania. W procesie tym warto wykorzystać papier przeznaczony właśnie do szpachli. Nie może on pozostawiać głębokich rys, a idealnie płaską powierzchnię, która po pomalowaniu wyglądać będzie jak oryginał.