admin 2 września, 2021

Mierniki lakieru są używane coraz częściej przy zakupie używanych aut. Dzięki miernikowi jesteśmy w stanie na miejscu sprawdzić stan blacharski pojazdu. Sprawdźmy więc, czym dokładnie jest miernik lakieru, oraz jak go używać!

Do czego służy miernik lakieru?

Miernik lakieru https://www.dlalakierni.pl/mierniki-lakieru idealnie sprawdza się przy zakupie używanych aut. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy auto było powtórnie malowane, bądź czy było szpachlowane w danym miejscu.

Zdarza się, że nawet doświadczony mechanik nie jest w stanie na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy auto było ponownie malowane. Miernik pozwala nam na sprawdzenie rzeczywistego stanu blacharskiego pojazdu.

Jak działają mierniki lakieru?

Dzięki miernikowi jesteśmy w stanie zmierzyć grubość warstwy niemetalicznej, na podłożu metalicznym. Grubość powłoki mierzy się w mikrometrach (1 mikrometr = jedna milionowa metra) o symbolu μm. W europejskich samochodach powłoka lakiernicza nie powinna przekraczać 150 μm.

Pomiar należy wykonywać na czystym samochodzie, w innym wypadku wynik może być sfałszowany. Mierzenie lakieru najlepiej zacząć od dachu, ponieważ jest on najmniej narażony na zniszczenie, co może dać nam pewien punkt odniesienia.

Pomiary należy wykonywać w różnych miejscach, więc w przypadku mierzenia maski, staramy się zmierzyć lakier po bokach oraz na środku. Najlepiej użyć miernika kilkanaście razy na każdym elemencie pojazdu.

Jak wybrać miernik lakieru?

Na rynku możemy spotkać wiele różnych mierników. Mierniki do pomiaru używają sondy, których możemy znaleźć 3 rodzaje:

  • Płaską – używana jest najczęściej, jednak pomiar przy jej użyciu jest najtrudniejszy do wykonania.
  • Dociskową – działa ona podobnie do sondy płaskiej, jednak dzięki sprężynie łatwiej jest wyczuć właściwe ułożenie przy pomiarze.
  • Kulkową – dzięki małej powierzchni jesteśmy w stanie dokonać pomiaru przy zagięciach oraz nierównościach

Dodatkowo mierniki mogą mieć umieszczoną sondę na 2 sposoby: na obudowie, oraz na przewodzie. Te pierwsze są z reguły tańsze oraz trwalsze. Drugie zaś lepiej sprawdzają się przy mierzeniu w trudno dostępnych miejscach.