admin 30 grudnia, 2019
opony zimowe

Każdego roku przychodzi czas na zmianę ogumienia, co jest praktykowane przez większość kierowców. Oczywiście w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych, kiedy nie ma mrozów ani nawet opadów atmosferycznych, zimowe opony nie są koniecznością. Jest jednak wiele powodów, dla których warto to zrobić.

Idzie zima, pamiętaj o zmianie ogumienia

Jeżdżenie zimą samochodem z letnimi oponami jest dosyć ryzykowne. Największe zagrożenie pojawia się przy bardziej zdecydowanych manewrach mijania, gdyż pojazd nie jest wówczas w stanie tak szybko zareagować na przeszkodę jak przy oponach zimowych. Zmniejsza się dynamika jazdy. Kolejną kwestią jest to, że w przypadku mocnego zahamowania, na oponach letnich bardzo często nie udaje się zdążyć zatrzymać przed autem jadącym z przodu na oponach zimowych. To samo dotyczy ruszania ze skrzyżowania. Można nie zdążyć przed nadjeżdżającym samochodem. Jeśli droga jest oblodzona, to najlepszym wyborem są opony zimowe 175/65r14, które zapewnią dobrą przyczepność na lodzie.

W przypadku opon letnich niemożliwe może być nawet pokonanie wzniesienia. Trzeba pamiętać o tym, że lód jest bardzo śliski, a powierzchnia opon letnich znacznie bardziej gładka niż w oponach zimowych 175/65r14. Nie chodzi tutaj o to, że ktoś ma kiepskiej jakości opony letnie, ale o to, że nie zostały one zaprojektowane do pracy w bardzie ekstremalnych warunkach pogodowych. Poruszanie się pojazdem z oponami letnimi w okresie zimowym zwiększa diametralnie szansę na wypadnięcie z drogi. Chodzi tutaj o zdolność opon do przenoszenia sił poprzecznych na łuku drogi.