admin 27 października, 2020

Czasami zdarza się, że do nagwintowania mamy materiał, który jest twardy a jego grubość jest zbyt duża. W takim przypadku przyda nam się narzynka do gwintowania wykonana ze stali szybkotnącej. Do produkcji takich narzynek wykorzystano niewielką ilość kobaltu, który znacznie utwardza narzynkę i wpływa, że doskonale zachowuje się ona także w wysokich temperaturach.

Jakie są rodzaje narzynek do gwintowania?

Narzynki do gwintowania calowe, stosuje się do rur wszelkiego rodzaju. Tego typu narzynki występują pod kilkoma postaciami. Najczęściej narzynki dzielą się na te, które obsługuje się ręcznie lub te, które obsługuje się maszynowo. Właśnie te maszynowe posiadają dodatkowo w swojej budowie specjalny, charakterystyczny uchwyt, który pomaga zamocować narzynkę w tokarce. Narzynki do gwintowania mocowane w tokarkach mają większą moc nacinania. Dzieje się tak dlatego, że w tych narzynkach występuje część skrawająca, która jest zbieżna ku końcowi danej narzynki.

Narzynki można wykorzystać do wielu różnych prac

Narzynki do gwintowania przeznaczone są do nacinania danych otworów. Jednak można nimi obrabiać różnego rodzaju materiały. Dlatego już, każdy, producent narzynek do gwintowania oznacza je odpowiednimi kolorami, przypisanymi materiałowi, w którym można nimi pracować.
W związku z tym:
– kolor niebieski przypisany jest – stali węglowej,
– kolor żółty – stali nierdzewnej,
– kolor czerwony – żeliwu,
– kolor zielony – aluminium,
– brązowy – materiałom żaroodpornym,
– szary – materiałom hartowanym.