admin 22 lutego, 2021
Jakiego rodzaju gaśnicę użyć do określonego pożaru

Według przepisów ochrony przeciwpożarowej istnieje kilka rodzajów pożarów. Oznaczone są one literami od A do F i różnią się od siebie przede wszystkim materiałem zajętym ogniem. Wobec tego na rynku stworzono również różne rodzaje gaśnic, które należy stosować w stosunku do konkretnego typu pożaru. Czym więc różnią się od siebie wybrane typy gaśnic?

Cechy charakterystyczne poszczególnych typów gaśnic

Główną cechą wyróżniającą poszczególne gaśnice rodzaje jest skład i konsystencja, a także przeznaczenie. Uniwersalną gaśnicą jest gaśnica proszkowa, która może być stosowana w stosunku do pożarów z kategorii A, B i C, czyli materiałów stałych organicznych, cieczy palnych i gazów. Drugim popularnym rodzajem jest gaśnica śniegowa, do której stosowany jest dwutlenek węgla. Podczas wystrzelenia z butli uzyskuje on bardzo niską temperaturę, wobec czego taka gaśnica polecana jest do gaszenia urządzeń elektrycznych.

Cechy charakterystyczne poszczególnych typów gaśnic

Niekiedy także używa się gaśnicy wodnej, przeznaczonej szczególnie do pożarów typu A, B i F. Zwracać jednak należy uwagę, by nie gasić nią pożarów sprzętów elektrycznych pod napięciem.

Dlaczego należy używać różnego rodzaju gaśnic?

Każda z gaśnic różni się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem. Nieodpowiednie użycie gaśnicy może doprowadzić rozprzestrzeniania się ognia, a tym samym bezpośredniego niebezpieczeństwa dla osoby gaszącej i otoczenia, a także wielkich szkód w budynku.

Podczas wybierania odpowiedniej gaśnicy należy przede wszystkim sprawdzać oznaczenia na etykiecie, by uchronić się przed nie tylko brakiem reakcji ognia, lecz przede wszystkim niebezpieczeństwem.